Żukowska Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" powstała z połączenia Spółdzielni Spożywców "Żukowianka" (założonej 21.06.1945 r.) i Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" (powołanej 08.10.1945 r.).
Dzisiejsza nazwa Spółdzielni obowiązuje od 24 stycznia 1949 r.
Swoją działalność na pomorskim rynku prowadzi w oparciu o Prawo spółdzielcze i własny Statut.
Na dzień 31.12.2024 r. zrzeszała 72 członków.
Specjalizujemy się w produkcji masarskiej i piekarniczej. Nasze wyroby rozpoznawane są jako marka „Wyroby Żukowskie”. W 2024 roku w piekarni produkowano około 50 rodzajów asortymentowych pieczywa, a w masarni ok. 120 rodzajów asortymentowych wędlin, wędzonek, wędlin podrobowych oraz smalec i mięso.
Nasze wyroby wyróżniają się tym, iż są produktami regionalnymi i tradycyjnymi, opartymi na starych recepturach kaszubskich oraz recepturach zarejestrowanych w Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie.
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Żukowie tak jak inne spółdzielnie przechodziła wiele transformacji i musiała się często mierzyć z wieloma przeszkodami. Ale dzięki wprowadzeniu nowoczesnych metod zarządzania i wykorzystywania doświadczenia, energii i pomysłowości pracowników, determinacji zarządu jest dynamicznym podmiotem gospodarczym, o stabilnych podstawach ekonomicznych.
Na przestrzeni lat korzystała także z możliwości współfinansowania inwestycji ze środków Unii Europejskiej. Dzięki temu mogła dostosować zakłady produkcyjne do obowiązujących wymogów.
Spółdzielcze zakłady przetwórcze zostały zmodernizowane i wyposażone w nowoczesne maszyny i urządzenia. Zachowały jednak w swojej produkcji tradycyjne metody wytwarzania. Dzięki nim nasze wyroby posiadają niepowtarzalne walory zapachowe i smakowe, a ich produkcja odbywa się z pełnym przestrzeganiem systemu zapewnienia jakości zdrowotnej żywności HACCP i zarządzania jakością ISO 22000:2018.
Naszym mottem przewodnim jest: „Nasza rzecz smacznie i zdrowo zjeść”.
Sprzedaż „Wyrobów Żukowskich” odbywa się w własnych sklepach zlokalizowanych na terenie gmin Żukowo i Somonino, a także w Trójmieście i okolicznych miejscowościach w sieciach delikatesowych.
Dystrybucja wyrobów masarskich i piekarskich jest organizowana przez Spółdzielnię.
Niebagatelną rolę i wkład w stały rozwój Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Żukowie mają pracownicy. Średnio Spółdzielnia zatrudnia około 100 pracowników. Przygotowuje także na rynek pracy nowych pracowników poprzez kształcenie uczniów w zakresie praktycznej nauki w zawodach: przetwórca mięsa, piekarz, sprzedawca, kucharz.
Co roku spośród pracowników młodocianych, którzy kończą naukę zawodu i wyróżnili się zaangażowaniem w wykonywaniu swoich obowiązków - Spółdzielnia zatrudnia na etat.
Spółdzielnia w swojej działalności kieruje się nie tylko rachunkiem ekonomicznym, ale także stara się pomagać ludziom w trudnej sytuacji, bo przecież pomoc potrzebującym wynika z ducha spółdzielczości.
Spółdzielnia współpracuje z wieloma organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz lokalnej społeczności, bierze udział w regionalnych i krajowych targach i wystawach, a otrzymane nagrody przyczyniają się nie tylko do promocji samej Spółdzielni, ale także do promocji Żukowa.
Od kilku lat bierze udział w Targach Rolno-Przemysłowych w Lubaniu, organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, a za prezentowane tam stoisko i wyroby niejednokrotnie była wyróżniana m.in. przez Wojewodę Pomorskiego.
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Żukowie jest laureatem wszystkich tytułów HIT i posiadaczem statuetek przyznawanych przez Konwent Starostów Województwa Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego Gmin Wiejskich.
Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Żukowie posiada szeroki wachlarz placówek, które zaspokajają potrzeby lokalnej społeczności oraz oferują różnorodne produkty i usługi. Nasze placówki to:
Zapewniamy dostęp do wysokiej jakości produktów oraz usług, które wspierają rozwój lokalnej gospodarki i komfort codziennego życia.
Śledź najnowsze oferty specjalne. Regularnie aktualizujemy promocje masarni, piekarni oraz pozostałych placówek.