20

październik2020

Drodzy emeryci

W trosce o Wasze bezpieczeństwo w tym roku nie odbędzie się spotkanie z Wami. Niemniej jednak zawsze pamiętamy o Was i jak tylko będzie to możliwe chętnie się z Wami spotkamy. Z wyrazami szacunku Zarząd GS ,,SCh'' Żukowo
HIT 2020

19

październik2020

HIT 2020

1 października 2020 r. odbyła się na Zamku w Gniewie uroczysta gala ogłoszenia wyników Gospodarczo-Samorządowego  Hitu Regionów, podczas której Spółdzielnia otrzymała bardzo godny tytuł 25-Lecia Jubileuszowy HIT 2020 za walory smakowe i jakościowe chleba Św. Antoniego, swojskiego chleba oraz kiełbasy kartuskiej z pieca.
KIEŁBASA GEESOWSKA CIENKA KRUCHA

04

wrzesień2020

KIEŁBASA GEESOWSKA CIENKA KRUCHA

KIEŁBASA GEESOWSKA CIENKA KRUCHA należy do grupy parzono-wędzonych, produkowanych z wysokogatunkowego mięsa wieprzowego. Podwędzana w wędzarni tradycyjnej opalanej drewnem liściastym dębowym. Jest wyrobem o konsystencji zwięzłej ale kruchej, z dodatkiem przypraw naturalnych, które wzbogacają jej niepowtarzalny smak i zapach. Polecamy ją na kanapki i na gorąco. Nagrodzona w konkursie pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  DYPLOMEM  ?PRODUKT NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI? oraz HITEM TARGÓW LUBAŃ 2016. Życzymy smacznego SMAKOSZOM naszych wyrobów. A kiełbasa Biała Surowa - co tu o niej pisać - JEST SMACZNA!!!
CHLEB ŻYTNI TRADYCYJNY

25

sierpień2020

CHLEB ŻYTNI TRADYCYJNY

CHLEB ŻYTNI TRADYCYJNY - TYLKO Z MĄKI  ŻYTNIEJ BEZ DODATKU DROŻDŻY - RECEPTURA ZAREJESTROWANA W SYSTEMIE ,,JAKOŚĆ TRADYCJA''. O zdrowotnych właściwościach chleba żytniego na zakwasie dr hab.inż.prof.uczelni Anna Diowksz pisze tak: Chleb żytni jest bogaty w błonnik pokarmowy, zwłaszcza w jego rozpuszczalne frakcje, dzięki czemu poprawia stopień wypełnienia jelit, co zapobiega zaparciom. Jednocześnie składnik ten sprzyja rozwojowi dobroczynnych bakterii probiotycznych. Ta grupa bakterii, nie tylko zwiększa odporność organizmu, ale neutralizuje związki rakotwórcze, przez co ogranicza rozwój komórek nowotworowych, zwłaszcza jelita grubego. Ich obecność w przewodzie pokarmowym wpływa także na wartość odżywczą żywności poprzez syntezę witamin i wytwarzanie enzymów pozwalających na lepsze wykorzystanie składników żywności. Stwierdzono, że błonnik żytni wydatnie zmniejsza wydzielanie insuliny, a także obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II. Dieta bogata w błonnik żytni jest skuteczna w obniżaniu poziomu cholesterolu i jego ,,złej'' frakcji LDL, co może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby naczyń wieńcowych i w efekcie zawału serca''. Pani doktor podkreśla także, że chleb żytni cechuje niski indeks glikemiczny - wskaźnik mówiący o wzroście poziomu cukru we krwi po spożyciu posiłku. Posiłek, oparty na takim pieczywie pozwala zachować przez dłuższy czas prawidłowy, umiarkowany poziom cukru we krwi, podobnie jak i insuliny. Dłużej utrzymuje się poczucie sytości, a pomiędzy posiłkami nie dochodzi do swoistej huśtawki'' w poziomie glukozy we krwi i napadów ,,wilczego apetytu''. ZAPRASZAMY do sklepów firmowych w Żukowie, Chwaszczynie i Leźnie. Do sklepów Grupy MerCo i dobrych sklepów w Trojmieście i ościennych miejscowościach.